Sposób na DAW

© Akademia Realizacja Dźwięku

Sposób na DAW

Krzysztof Maszota

Odwieczną bolączką użytkowników DAW-ów są ograniczenia programowe oraz zmiany systemowe,  powiązane z brakiem wspierania „starszych” technologii w związku z rozwojem nowych. To nieco zawiłe wstępne słowo bardzo dobrze obrazuje problem. Jest on zawiły i problematyczny w zrozumieniu.

DAV

 

Zmiany bowiem na ogół przysparzają użytkownikom nowych problemów, w miejsce tych rozwiązanych. Czasami bowiem lepsze jest wrogiem dobrego. Przy okazji tego spotkania chciałbym przedstawić kilka rozwiązań, które pomogą Wam w pracy z DAW. Będę mówił o różnych programach, nie stawiam ograniczeń w tej materii.

 

Apple Logic Pro X ze wsparciem wtyczek 32 bit

Zacznijmy od Apple Logic Pro X, czyli nowej wersji znanego już dobrze na rynku produktu.
Wersja Pro X przestała wspierać wtyczki 32 bitowe. Z drugiej zaś strony bardzo wielu producentów wtyczek programowych w postaci efektów, czy też instrumentów wirtualnych nie przygotowała jeszcze 64 bitowych odpowiedników swoich narzędzi.

Z pomocą przyszła firma Soundradix i jej narzędzie 32 Lives. Aplikacja skanuje wszystkie dostępne w systemie wtyczki Audio Units i umożliwia udostępnienie ich w każdym 64 bitowym DAW (nie tylko Logic Pro X). Zapewnia ona niską latencję oraz pełną kompatybilność wsteczną z sesjami, w których zostały wykorzystane. Co oznacza m.in. dostęp do zapisanych ustawień i czytanie zapisanej automatyki.

 

32 Lives

Obsługa VST w każdym DAW’ie

Od wielu lat użytkownicy Pro Tools`a są ograniczeni do korzystania na jego pokładzie z wtyczek w formacie RTAS (do wersji 10) oraz AAX (od wersji 11). Co prawda kiedyś firma FXPansion oferowała aplikację VST to RTAS Adapter, ale od kilku lat nie wspiera jej rozwoju na kolejne platformy systemowe i programowe.

W tej materii z pomocą przyszedł bardzo prężnie działający, ale jeszcze nie tak bardzo, jak NI, czy Waves doceniony na rynku producent Blue Cat Audio. Zaoferowali oni dwa produkty, które umożliwiają w dowolnej aplikacji – nie korzystającej natywnie z wtyczek VST – na dowolnej platformie systemowej i programowej uruchomić wtyczki Virtual Studio Technology.

Jak wiadomo wtyczki VST to najpopularniejszy format od wielu lat, a co za tym idzie jest ich bardzo wiele, szczególnie bogate są zasoby darmowych aplikacji tego typu. Jednym z narzędzi, za pomocą którego możemy tego dokonać jest Blue Cat Patchwork.

 

patchwork

 

Ograniczona ilość slotów Insert w programach

Wielu z Was wie, że sloty obróbki szeregowej zwane Insert, czasami Inject w różnych programach oferują możliwości zaimplementowania różnej ilości wtyczek na jeden kanał miksera. Pro Tools oferuje 10, Logic 15, Digital Prerfmormer 16, Sonar nielimitowaną ilość, podobnie, jak Samplitude.
Nawet 10 slotów to spora ilość, ale co jeśli chcemy zaaplikować na kanał większą ilość wtyczek?
Rozwiązaniem jest przesłanie go na szynę Aux i wykorzystanie jej slotów, potem na kolejną – jeśli zabranie – i tak dalej.

Jeśli jednak bliżej przyjrzycie się wtyczce Blue Cat Patchwork zauważycie, że można w niej uruchomić do 8 rzędów po osiem kolumn slotów na wtyczki, co daje nam ostatecznie dostęp do 64 wtyczek na jedną instancję. Przy zaaplikowaniu ich w dziesięć slotach Pro Toolsa otrzymujemy 640 wtyczek VST na kanał.

Czy po przeczytanie tego ktoś jeszcze ma problem z korzystaniem z najpopularniejszych formatów wtyczek na Pro Tools i brakiem slotów Insert na kanał?

 

Krzysztof Maszota

 

Pytania